TERELEK KRAL KAYA MEZARLARI DURAĞAN/SİNOP

Terelek Kral Mezarları Sinop ili Durağan ilçesi Kemerbahçe köyü sınırları içerisinde olup burası Durağan ilçe merkezine 12 km uzaklıktadır. Yolun 10 km lik kısmı asfalttır.

 


Kaya mezarı yine Durağan ilçesinde bulunan Ambarkaya Kral Mezarlarından yaklaşık 100 sene daha yeni bir yapıdır. Tahminen M.Ö.7. yüzyılda yapılmıştır. Ambarkaya mezarlarında herhangi bir kabartma figüre rastlamazken burada yapı tekniğinin biraz daha ilerlemesine bağlı olarak çeşitli figürler görürüz.

 

 

Terelek Kral mezarları üç sütun üzerine inşa edilmiş olup sütunlar aşağıdan yukarıya doğru incelmektedir. Sütunların altı tonozludur. Yani sağlamlığı arttırmak için yuvarlak bir taban alanı oluşturulmuştur.

 

 

Figürlerden en önemlisi ve en büyüğü bir insanın aslanla boğuşmasının tasvir edildiği kabartmadır. Bu kabartma günümüzde hala güzelliğini muhafaza etmekte ve insanları şaşırtmaktadır.

 

Sağdaki sütun üzerinde;

 

Bir adam yarı eğilmiş vaziyette aslanın boğazından tutmuş sıkıyor.

 

 

 

Soldaki sütun üzerinde ise bir kadın büstü vardır. Kadın figürü Anodolu yerli uygarlıklarının oldukça fazla kullandıkları bir motiftir. Buradan burdaki medeniyetin Anodolulu vasfını görebiliyoruz.

 

 

İçeriden görebildiğimiz ve maalesef tahrip edilmiş olarak boynu kırılmış mezarlığın koruyucusu rolünde bir aslan kabartması görüyoruz. Alttaki resmi incelediğimizde aslanın oturur vaziyette mezarlığı beklediğini fakat maalesef kafasının bazı kendinibilmezlerce kopartıldığını görüyoruz 

 

Biraz zorlanarakta olsa kaya mezarının içine çıkmayı başarıyorum. Burasını mutlaka görmeliyim. Acaba nasıl bir yer. Sütunlarda amma kocamanmış. uzaktan küçük gözüküyor. 2,5 metreden daha fazla yüksekliğe sahip sütunlar.

 

 

Sütunlarla ölü odası arasında yaklaşık 2 metrelik bir alan var. Ve duvarda kare biçimli bir girişe sahip olan ölü odası var. Ölü odasında eskiden ölü sediri varmış fakat bunlarında önemli kısmı kırılarak tahrip edilmiş. Kral iskeletini ise hiç göremiyoruz. Kimbilir kimler nereye kaldırdı attı.

 

 

Buraya kadar gelmiş ve bu mezara tırmanmışken kralın gözünden bölgeyi görmemek olmaz.

 

İşte Terelek Kral Mezarı ölü odası içerisinden Kızılırmak vadisi ve bölgenin görünüşü.

 

Oldukça güzel değil mi?

 

Laf aramızda biraz ürperdim bu resmi çekerken. Hemende çıktım dışarı zaten.

 

 

Gezmek ve keşfetmek için oldukça harika bir yer. Ben her gitmemde muhakkak yeni ve daha önce göremediğim yerler keşdfediyorum.

 

 

Terelekten Kızılırmak ve Gökırmağın birleştiği bölge görülür. Geçen sene (2005) baraj su seviyesi yüksekti ve burası büyükçe bir gölü andırıyordu. Şimdi ise vadi boyunca Kızılırmak'ın yaptığı kavisleri görebiliyoruz.

 

Fotoğrafın alt kısmında gördüğümüz şantiye benzeri yapı ise bir mermer ocağı. Bu mermer ocağı yeni açıldı ve traverten üretiyor. Vatandaşların çoğu asıl amacın mermer olmadığını bu şahısların definecilik amacıyla burada oldukalrına inanıyor. Fakat kimse bu kadar parayı define için harcayamaz gibi geliyor bana.

 

 

Terelek yüksek bir noktada kurulu olduğu için özellikle gün batımında renkler armonisi oluşur. Ve müthiş bir seyir keyfi verir insana.

Terelek sadece tarihi dokunun olduğu bir yer değil. Oldukça panaromik güzel bir manzara ve harika bir kaynak suyuna sahip. Burayı gezmeye gelenler bu sudan içmeden, ve ellerini yüzlerini bu harika şifalı suyla yıkamadan gitmezler. Su mineral maddelerce oldukça zengin olduğundan insanlara şifa verir özelliği var. Su hemen buracıkta kayanın içinden çıkıyor.

 

Ve oldukça güzel bir debide yüksek eğimden Kızılırmak'a akıp karışıyor.Suyun olduğu yerlerde oldukça geniş ve benim arkeolojik yerleşme olduğunu tahmin ettiğim bir alandan kral mezarının görünüşü

 Kral mezarından başka hemen 100 metre yakında kralın yardımcılarına ve aile efradına ait kaya mezarlarını görmek mümkün. Buralarda kayaya oyulmuş çeşitli büyüklükte mezarlar. Altta gözüken duvara baktığımızda  buranın eski insan yapısı bir duvar olduğunu anlıyor ve hayret ediyoruz.

 

Tam kral mezarının karşısına gelen başka bir kaya mezarı burası.
Bu fotoğraf aşağıdan çekildi ve dikkatlerinizi bahçe duvarı gibi gözüken oluşumlara çekmek isterim. Bunlar yeni değil antik çağdan kalma duvarlar. Ve aralarındaki alanda bu kral mezarlarını ve kaya tünellerini yapan medeniyetin daha fazla izlerinin bulunacağına inanıyorum. Ama bütün bu anlattığımız böyle önemli bir arkeolojik yerleşmeye daha devletin arkeologunun bir kazması değmiş değildir. Acilen kazı yapılması ve burdaki değerlerin gün ışığına çıkarılması lazımdır.

 

Bu kısımda vadinin öbür tarafının Terelekten görünüşüdür. Baraj gölünün suları aşağılara kadar düşmüş ama burdan belli oluyor yine.


 

Terelekteki adamın aslanla boğuşması gibi bu antik yerleşme yeri zamanla ve doğayla boğuşuyor.

 

Acilen devletin el atması gerekiyor bu güzel ve maceralı ilginç yere.TERELEK BÖLGESİNİ GEZEN ZİYARETÇİLER TARİH, DOĞA ,KEŞİF VE MACERANIN HEPSİNİ BİR ARADA YAŞAYABİLİRLER.

 

BUYRUN TERELEK KRAL KAYA MEZARLARINA VE ÖREN YERİNE

 

Gezi ve daha ayrıntılı bilgi için lütfen sinoplum@gmail.com adresimden  irtibat kurun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !